čtvrtek 7. července 2016

Řez stromů

Aby byly zdravé a po dlouhá léta bohatě plodily, vyžadují ovocné stromy pravidelný řez. Důležité je však vhodné načasování i provedení. Postupujete správně při zimním řezu ovocných stromů.


Archiv Podobné Únor a březen jsou optimální období pro zimní řez ovocných stromů , zvaný též jarní nebo předjarní. Odstraňte nemocné nebo zastíněné větve, u mladých stromů.

Děláte si starosti, jak udržet pěkný tvar ovocného stromku? Vysvětlíme vám, proč se vlastně řez dělá, kdy je ten správný termín a které tvary stromků se bez řezu. Vytvořit pevnou kostru s účelným rozmístěním kosterních větví.


Podpořit časný vstup do plodnosti. Udržet korunu v požadovaných rozměrech. Je třeba zkušenostmi pochopit, kde ten který strom nejvíce plodí a tomu přizpůsobit i řez. Ten má v podstatě pomoci tomu, aby se strom zbavil .

Konec února a blížící se březen jsou ideálním obdobím pro tzv. Ten je vhodný především k úpravě příliš hustě rostoucích . Prostě tu větev zpátky nepřilepíte. Takže podívejme se na pár nejčastějších chyb, kterých je třeba se vyvarovat. Význam řezu lze shrnout do následujících bodů:. Termíny řezu jednotlivých druhů ovocných dřevin.


Jádroviny (jabloně, hrušně, kdouloně a další) řežeme hlavně v předjaří - zimní řez. Ovocné stromy jsou zapeklité téma a názory se různí. Budou nebo nebudou plodit? Jednotlivé ovocné plodiny mají velmi často rozdílné nároky na řez. K tomu, abychom sklízeli pouze zdravé ovoce a těšili se z krásy stromů , . Jednou z činností, které se právě týkají tyto obavy, je řez ovocných stromů.


Někteří zahrádkáři tuto činnost mnohdy raději odkládají na neznámo . Během léta totiž některé stromy vyhánějí silné pruty, tzv. Nastává také období řezu.

Ačkoliv stromy v lese rostou dobře pouze za přispění „přirozeného řezu “ , stromy ve městech vyžadují vyšší . Jarní řez má velkou výhodu v tom, že bez listů na větvích si dokážeme lépe představit budoucí tvar stromku. I zahradník začátečník tedy lépe pozná, kterou větev .

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky